Teknoloji

Apple, yeni yapay zeka modeli ReALM’in OpenAI’nin GPT4’ünden daha iyi olduğunu söylüyor

Apple araştırmacıları yeni bir yapay zeka modeli hakkında bir makale yayınladı. Şirkete göre ReALM, farklı türdeki bağlamı anlayabilen ve başarılı bir şekilde işleyebilen bir dil modeli. Bu sayede kullanıcılar arka planda çalışan bir şey için bile soru sorabilir, dil modeli yine de bağlamı anlayabilir ve doğru cevabı verebilir.

Bu, Apple’ın son birkaç ayda yapay zeka ile ilgili yayınladığı üçüncü makale. Bu çalışmalar iOS 18, macOS 15 ve Apple’ın en yeni işletim sistemlerinin yaklaşan yapay zeka özelliklerini tanıtıyor.

Makalede Apple araştırmacıları, “Referans çözümü, farklı türdeki bağlamı anlamak ve başarılı bir şekilde işlemek için gerekli olan önemli bir problem. Bu makale, LLM’nin çeşitli referansları çözmek için son derece etkili bir sistem oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini, referans çözümünün yalnızca metne indirgenmeye uygun olmayan varlıkları içermesine rağmen bir dil modelleme problemine nasıl dönüştürülebileceğini göstermektedir” diye belirtiyor.

Hafızası olan yapay zeka

Bu ifadeyi biz Türkçeye çevirelim: “Bilgisayarda çalışan herhangi bir yazılımı, bir uygulamayı, bir görseli veya şarkıyı bile yapay zekaya veri olarak girmek ve hakkında içerik istemek” mümkün olacak gibi görünüyor.

Örneğin yeni yapay zeka ile “yakındaki eczaneleri bul” dedikten sonra gelen listeye göre “üçüncü sıradaki eczaneye telefon aç” komutu vermeniz mümkün olacak. Ya da bu liste ekranda olmasa bile, “Az önce bulduğumuz eczanelerden, en yakın olanının adresine navigasyon aç” diyerek yapay zekadan yardım isteyebileceğiz.

Apple bu dil modelinin ChatGPT’den daha gelişmiş olduğunu iddia ediyor. Elbette bunu şu anda test etmek mümkün değil ama ürünler piyasaya çıktıkça, yapay zekada kimin zirveye koştuğunu daha net göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu