Haber

Aşık Veysel’i “dostları” unutmadı

Karabağlar Belediyesi, Anadolu Âşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden Aşık Veysel Şatıroğlu’nu “Arkadaşlar Beni Hatırlar” karma sergisiyle anıyor. Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen törenle açılışı yapılan karma stantta Ay Sanat Kümesi bünyesinde görev yapan 29 ressamın 36 adet özgün eseri yer alıyor.

Serginin açılış törenine Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Alev Ağrı, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Törenin açılışında konuşan Ay Sanat Kümesi sanatçılarından Ufuk Alkan, UNESCO’nun Aşık Veysel’in aramızdan ayrılışının 50. yılı nedeniyle 2023’ü “Aşık Veysel Yılı” ilan ettiğini hatırlattı. Alkan, Başkan Selvitopu ve Karabağlar Belediyesi çalışanlarına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Başkan Selvitopu, Anadolu sözlü geleneğinin unutulmaz ismi Aşık Veysel’in anısını eserlerinde yaşattıkları için tüm sanatçıları tebrik etti. Veysel’in körlüğüne rağmen hayatı çok iyi okuyabildiğini ve insanlığa yol gösterdiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Tarihi Sümerler’e kadar uzanan Anadolu, Aşık Veysel gibi birçok şairi kucaklamıştır. Bu şairlerin yazdıkları ve söyledikleri basit gibi görünse de bazen içinde kayboluyorsunuz. UNESCO bunu çok iyi bildiği için 2023 yılını Aşık Veysel Yılı ilan etti. Şairlerimizi ve sanatçılarımızı gelecek nesillerle buluşturmak görevimiz olmalıdır. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Lider Selvitopu konuşmaların ardından stantta eserleri sergilenen sanatçılara katılım belgelerini takdim etti.

“Arkadaşlar Beni Hatırla Aşık Veysel Şatıroğlu” karma standı 12 Mayıs’a kadar devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu