Ekonomi

Birleşik Krallık TÜFE üst üste 4 aydır beklentileri aşıyor

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tüketici Fiyat Endeksi’nin Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,7 arttığını duyurdu. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon ise sürpriz bir şekilde yüzde 6,8’den yüzde 7,1’e yükseldi.

Ekonomistler, manşet TÜFE’nin yıllık %8.4 artmasını beklerken, çekirdek enflasyonun %6.8’de kalması bekleniyordu.

Verilerin ardından trader’ların faiz oranı beklentileri yükseldi. Tüccarlar Aralık ayına kadar yüzde 6’lık bir zirve oranı fiyatlıyor. Bu beklenti, bu yıl faiz oranlarında 150 baz puanlık bir artışa daha işaret ediyor.

Birleşik Krallık, enflasyonun merkez bankasının yüzde 2’lik hedefinin dört katından fazla olmasıyla, büyük ekonomiler arasında ayrılmaya devam ediyor. BOE Lideri Andrew Bailey, kırk yılın en hızlı faiz artışlarına rağmen enflasyonun daha kalıcı olduğuna dair işaretlerden endişe duyuyor.

BOE enflasyonun bu yıl keskin bir şekilde düşmesini beklerken, ekonomistler Başbakan Rishi Sunak’ın enflasyonu yarıya indirme hedefine ulaşmakta zorlanabileceği konusunda uyarıyor.

BOE, art arda 12 toplantıda faiz oranlarını yüzde 0,1’den yüzde 4,5’e yükseltti ve Perşembe günü oranları çeyrek puan daha artırarak yüzde 4,75’e çıkarması bekleniyor. Piyasalar, gelecek yılın başlarında %5,75’e kadar bir oran artışını fiyatlıyor. Bu, pek çok ekonomist tarafından İngiltere ekonomisini resesyona sokacak seviye olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu