Haber

Demirtaş: Herkes felakete odaklanırken bir grup hukukçuya seçimlerin ertelenmesi için çalışma talimatı verildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Alınan bilgiye göre, herkes faciaya odaklanmışken bir grup avukata seçimin ertelenmesi için çalışma talimatı verildi. Bir kez daha oldu bittiye giderek Anayasa’yı hiçe saymaya hazırlanıyorlar.” accompli… Deprem bir felakettir, ‘Allah’ın lütfu değildir. Halk buna izin vermez” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin bir grup hukukçuya seçimlerin ertelenmesi talimatını verdiğini savundu. Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla kullandığı Twitter hesabından bu akşam yaptığı açıklama şöyle:

“Alınan bilgiye göre, herkes faciaya odaklanmışken bir grup hukukçuya seçimin ertelenmesi için çalışma talimatı verildi. Bir kez daha oldubittilerle Anayasa’yı hiçe saymaya hazırlanıyorlar.

“SEÇİMLERİ ERTELEME KARARI ALINMASI AÇIKÇA SİYASİ BİR DARBEDİR”

Anayasa’nın 78. maddesine göre seçimler ancak TBMM tarafından ve resmen ilan edilmiş savaş hali kararı ile ertelenebilir. Bunun bir istisnası yoktur. TBMM’yi yok saymak ve seçimleri erteleme kararı almak, açıkça siyasi bir darbe olur.

“DEPREM BİR FELAKETTİR, DİKTATİYE GEÇİŞ İÇİN ‘ALLAH’IN LÜTFU’ DEĞİLDİR”

Anayasal bir suç olmasına rağmen, seçimler bir kez ertelenirse yol açılır ve kimse Yüksek Seçim Kurulu’na yeniden seçim kararı aldıramaz. Diktatörlüğe geçiş için deprem bir ‘Allah’ın lütfu’ değil, bir felakettir. Halk buna izin vermez, nokta.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu