Ekonomi

Fatsa Çevre Yolu Yatırım Programına Dahil Oldu

Ordu Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, çevre yolunun artık ilçenin sorunu olmadığını belirterek, “Ünye Çevre Yolu nasıl yapıldı, Ordu Çevre Yolu nasıl yapıldı, ‘doldurulamaz’ denilen havalimanı nasıl yapıldı. Doldurulacak ve Fatsa Çevre Yolu da yapılacak.”

Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Fatsa Çevre Yolu’nun sadece ilçenin değil Karadeniz Bölgesi ve Ordu’nun da sorunu olduğunu söyledi. Başkan Kibar, “Ukrayna-Rusya savaşından sonra bile Karadeniz Sahil Yolu çok önemli bir lojistik güzergâhı olduğu için Karadeniz Sahil Yolu ülkenin sorunu haline geldi. Fatsa Çevre Yolu’nun başlamasıyla ilgili ilk müjde de bu oldu. Milli Eğitim Bakanımız ve ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.Tayyip Erdoğan Ordu ziyaretinde bu yıl yatırım programına alınacağını söyledi.Bu çok önemliydi çünkü Fatsa Çevre Yolu çok daha maliyetli bir yol olduğu zaman. Ünye ve Ordu Çevre Yolu ile karşılaştırıldığında 23 kilometrelik güzergahtan geçecek çevre yolunun 11 buçuk kilometresi tünel, 8 kilometresi viyadük.Bugünkü toplam yatırım tedbiri 20 milyar TL’nin üzerinde konuşuyoruz. bu yıl başlasa en az 10 yıl sürecek bir yatırım programı ve sınırsız ödenekleri vardı.Bu yüzden öncelikli kısım çevre yolunun yatırım programı ve başlatılmasıydı diye düşünüyorum.Etüd kısmı çok uzun sürdü çünkü çok uzun sürdü. maliyetli bir parça. Yol olması nedeniyle oldukça uzun bir çalışma olup, yatırım programından gerekli bütçenin bu yıl içerisinde Fatsa Çevre Yoluna aktarılacak olması başta Fatsa olmak üzere tüm Ordulu hemşehrilerimizi sevindirmiştir. .”

“Süreci titizlikle takip edeceğiz”

Fatsa Çevre Yolu’nun çok büyük bir proje olduğunu söyleyen Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Ünye ve Ordu Çevre Yolu nasıl yapıldı, ‘doldurulamaz’ denilen havalimanı nasıl doldurulup yapıldı, 900 yataklı şehir hastanesi bir yıl önce başladı. ve altı ay sonra açılacak, nasıl gelecek, ‘Ordu için üniversite mi olacak?’ Nasıl ki bugün Ordu’da bir üniversite kuruluyorsa Ünye, Fatsa, Ordu OSB’leri için tasavvur bile edilemezken bugün Fatsa OSB’de nasıl 8 binden fazla kişiye istihdam sağlanıyor, Fatsa Çevre Yolu bizim AK Parti hükümetimizdir inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlanıp bitirildiği günleri hep birlikte göreceğiz.O yüzden Fatsa Çevre Yolu deyince muhalefet çok rahat olabilir ama Fatsa Çevre Yolu 20 Milyar TL’lik bir yatırım programı ve yatırımı olması lazım. bütçesi 20 milyar tl ve bu yatırım 10 yıllık periyotta aksatılmadan yapılmalı bu kaynakların her yıl düzenli gelmesi gerektiğinin pek farkında olduğunu düşünmüyorum sonuç olarak inşallah yolumuza devam ederiz Fatsa civarında çok kısa bir süre içinde başlayacak ve bunun etüdü ve kaynak üretimi için özellikle Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in liderliğinde bu süreci yakından takip edeceğiz.” konuştu. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu