Haber

Getir, Alman rakibi Gorillas’ı satın aldı

Gıda ve market alışverişi yapan Getir, Alman rakibi Gorillas’ı satın aldı. Getir’den yapılan açıklamada satış fiyatının 1.2 milyar dolar olduğu kaydedildi. Mobil uygulaması üzerinden konut ve iş yerlerine restoran yemek ve market alışverişi dağıtım hizmeti veren İstanbul merkezli dağıtım şirketi Getir, Alman rakibi Gorillas’ı satın aldı.

Getir şirketi Cuma günü, Berlin merkezli Gorillas şirketini yaklaşık 1,2 milyar dolara (1,14 milyar avro) satın aldığını duyurdu.

Şirket, “Bu satın alma, sektöre olan uzun vadeli taahhüdümüzü ve taahhüdümüzü teyit ediyor ve Getir’in segmentin konsolidasyonuna nasıl öncülük ettiğini vurguluyor” dedi.

Mayıs 2021’den beri Almanya’da faaliyet gösteren Getir, korona pandemisi sürecinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle Almanya’da büyük ilgi gördü ve bu süreçte cirosunu artırmayı başardı. Getir, aynı yıl Almanya’nın yanı sıra İngiltere, Hollanda ve Fransa’nın başkentlerinde de lanse edildi.

Getir, halen dokuz ülkede 32 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Gorillas’ın yaklaşık 14 bin kişiye istihdam sağladığı belirtiliyor.

Goriller, korona krizi sırasında güçlendi ancak daha sonra mali zorluklarla karşılaştı ve geçen Mayıs ayında birkaç çalışanını işten çıkardı.

Devralma sürecinden sonra Gorillas çalışanlarının durumu hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Şirkette çalışma koşulları ve yönetim ve işçiler arasında işyeri personel temsilciliğinin kurulması noktasında sıkıntılar yaşandı.

AFP,dpa/TY,İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu