Haber

İş yerinde çalıştığını videoyla kanıtlayamadı, trafik cezasından kurtulamadı

İş yerinde çalıştığını videoyla kanıtlayamadığı için trafik cezasından kurtulamadı.

Yusuf Bakır: “Bunu kanıtlamak için her dakika elimle selfie çekemem”

“Cümlenin ne zaman geleceğini bilseydim, bu saatte burada olduğumu ve yürüdüğümü kanıtlamak için bir selfie çekerdim.”

ANTALYA – Antalya’da 15 yıldır motosiklet kullanan erkek, iş yerinde çalıştığı ve kullanmadığı güzergahlardan kendisine trafik cezası kesildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Trafik cezasının kesildiği saatlerde vardiyalı çalışma programıyla işte olduğunu kanıtlayan Yusuf Bakır, bunu görüntüyle ispatlayamadığı için mahkemeyi kaybetti. Cezalara itiraz eden Bakır, “İş yerinde çalışıyorum, cezanın geleceğini bilseydim bu saatte burada olduğumu ve yürüdüğümü kanıtlamak için selfie çekerdim.”

43 yaşındaki 1 çocuk babası Yusuf Bakır, 15 yıldır motosiklet kullandığını, kasksız trafiğe çıkmadığını ve kurallara uyduğunu söyledi. Bir zincir market şubesinde çalışan 07 MDZ 53 plakalı motosikletin sahibi Bakar’a ilk ceza, geçen Ocak ayında markette çalışırken sinyallerinin çalışmaması nedeniyle Kepez Hürriyet Caddesi’nden geldi. Kısa bir süre sonra bu kez de Lara bölgesinden kask takmama cezası geldi. Aldığı cezalar karşısında büyük şok yaşadığını söyleyen Bakır, mahkemeye başvurdu. O saatlerde vardiyalı çalışma düzeniyle çalıştığını kanıtlayan Bakır, bunu görselle kanıtlayamadığı için mahkemeyi kaybetti.

“Kaskımı her zaman kafamda taşıyorum, tabiri caizse onu yatağa götürmüyorum.”

İş yerinde çalışırken Kepez Hürriyet Caddesi’nde sinyal vermediği için kendisine ceza kesildiğini vurgulayan Bakır, “O sırada işte olduğumu kanıtladım, belge aldım. Şahitlerim de vardı. İtiraz ettim. Bir ay sonra tekrar ceza geldi. Bu kez eski Lara Caddesi’nde bana kask verildi. “Takmadığım için ceza yedim. Kaskım her zaman kafamda, tabiri caizse onu yatağa götürmüyorum. Bunun dışında kasksız motosiklete binmiyorum. İkinci penaltı ise 14.47’de yazıldı. Ben de o sırada işteydim. Tekrar işe gittiğime dair belgeleri mahkemeye sundum” dedi.

“Motosikletimi satmayı düşünüyorum”

Bulunmadığı yerlerden ceza almaktan bıktığını belirten Bakır, “Motosikletimi satmayı düşünüyorum. Ceza verirken herhangi bir delil göstermiyorlar. Ne kamera ne de fotoğraf geldi. Kanıtlayamıyorum.” Kendimi kanıtlamak için çalıştığımı beyan ettim. Vardiyamı gösterdim ama dikkate almadılar. Image image “Benden sunmamı istediler. Motosikletimi karşı tarafa vermedim. Mahkeme sonuçlandı, beyan ettiğim deliller dikkate alınmadı. Maalesef ceza onaylandı. Bu benim için çok zordu. Trafik polisinin ceza yazarken bunu kanıtlaması gerekmiyor. Herhangi bir fotoğraf ya da video kaydı yok” dedi.

“Her dakika elimle selfie çekemiyorum”

Cezaları eleştiren Bakır, “Delilimle cezaya itirazım kabul edilmiyor. Benden fotoğraf çekmem isteniyor. Her dakika elimde selfie çekemiyorum, sırtımda GPS cihazıyla dolaşamıyorum. Çalışıyorum.” Cezanın geleceğini bilseydim bu saatte burada olduğumu ve yürüdüğümü kanıtlamak için selfie çekerdim. İşe motosikletimle gidiyorum.” “Gidiyorum ama korkuyorum. Ceza almaktan aciz durumdayım, bu yüzden artık motosikletimi satacağım. Ceza yazıyorlar, fotoğraf, video vermiyorlar, ceza bile alıyorum.” Kanıt sunmama rağmen” dedi.

Bakır, kendisine iki kez 436 lira ceza kesildiğini kaydederek bu durumun düzeltilmesini talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu