Haber

İstanbul’da sahte polis ve savcılardan 5.8 milyon liralık dolandırıcılık operasyonu

15 ilde kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak vatandaşları 5 milyon 885 bin lira dolandıran ve sahte sigorta sitesi kuran İSTANBUL merkezli şebekeye yönelik düzenlenen operasyonlarda 41 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı terör örgütü suçları soruşturma bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında 71 şüphelinin farklı şekillerde dolandırıcılık yaptığı, şüphelilerin vatandaşları arayarak kendilerinin polis, savcı olduklarını söylediği belirlendi. banka veya kredi kuruluşlarının çalışanları. Şüphelilerin, mağdurları kandırarak hesaplarındaki parayı kendilerine veya birlikte çalıştıkları kişilerin hesaplarına göndermeleri için kandırdıkları belirlendi.

Şüphelilerin internet üzerinden geçersiz trafik sigortası sitesi oluşturarak trafik sigortası yaptırmak isteyenleri tuzağa düşürdüğü belirlendi. Başsavcılık, kimlikleri tespit edilen 71 şüphelinin 69 farklı dolandırıcılık yoluyla yaklaşık 5 milyon 885 bin lira tutarında haksız menfaat elde ettiğini belirledi.

Yapılan çalışmalar sonucunda 5 şüphelinin halen cezaevinde tutuklu olduğu, 2 şüphelinin ise yurt dışında olduğu belirlendi. 64 şüpheli hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri İstanbul, Adıyaman, Ankara, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak ve Yalova’da şüphelileri yakalamak için operasyon düzenledi. Operasyonlarda 41 şüpheli gözaltına alındı. 7 şüpheli emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 34 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor. Operasyonlarda konutlarda yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme, ruhsatsız silah, 23 adet fişek ele geçirildiği, firari şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların ise devam ettiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu