Haber

İzlanda’da lavlar evleri yuttu

Geçen ay İzlanda’nın güneybatısındaki volkanik patlamanın ardından Pazar günü yeni bir patlama meydana geldi.

Reykjanes Yarımadası Türkiye’nin Grindavik ilçesi yakınlarındaki yanardağ, patlamanın ardından metrelerce yüksekliğe kadar lav ve kül püskürtmeye devam ediyor. Aralık ayında meydana gelen patlamanın ardından sismik hareketlilik nedeniyle tahliye edilen ve daha sonra geri dönen vatandaşlar yeniden tahliye edilirken, lav akışı nedeniyle ilçedeki ana yol kapatıldı.

Patlamanın ardından yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmadı. Sismik aktivite nedeniyle yanardağın kasabaya yakın kısmında iki çatlak oluştu. Kasabaya yaklaşık 450 metre uzaklıktaki ilk çatlaktan akan lav, Aralık ayındaki patlama sırasında lavların konutlara ulaşmasını engellemek için toprak ve kayalardan oluşan bariyerlerin bir kısmını aştı.

Akıntıyı hızlandırarak kasabaya ulaşan ikinci çatlaktan fışkıran lavlar nedeniyle Grindavik balıkçı kasabasındaki bir ev alev aldı. Lav akıntısıyla alev alan evin alevler içinde kaldığı görüldü.

Reykjanes Yarımadası’nda 2021 2015 yılından bu yana beşinci patlamadan etkilenen ülkede alarm seviyesi; İnsanlara, topluluklara, mülklere veya çevreye zarar verme tehdidi olabileceğini belirten “acil durum” düzeyine yükseltildi.

‘İzlanda için karanlık bir gün’

Dün akşam millete seslendi İzlanda Devlet Başkanı Gudni Johannesson, Halkı bir arada olmaya ve evde olamayanlara karşı merhametli olmaya davet etti. Durumun sakinleşeceğini umduğunu ekleyen Johannesson, her şeyin olabileceğini de ifade etti. İzlanda Başbakanı Katrn Jakobsdttir, hükümetin tahliye edilenlerin barınmasına ilişkin konuları görüşmek üzere toplanacağını belirtti. “Bugün Grindavik ve tüm İzlanda için karanlık bir gün. Ama güneş yeniden doğacak. Bunun ve yaşanabilecek her türlü şokun üstesinden geleceğiz” dedi.söz konusu.

İzlanda, dünyanın en büyük iki tektonik plakası olan Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik plakaları arasında yer almaktadır. 32 aktif volkangecerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu