Ekonomi

Kazanç çağrısı: Ecopetrol, zorlukların ortasında güçlü 1Ç 2024 sonuçları bildirdi

Ecopetrol (NYSE: EC) 2024 yılının ilk çeyreğinde güçlü operasyonel ve finansal sonuçlar bildirirken, CEO Ricardo Roa Barragan önemli başarıların ve zorlukların altını çizdi. Kolombiyalı petrol şirketi, bir önceki yıla göre artış göstererek günde 741.000 varil petrol eşdeğeri üretim gerçekleştirdi ve Arrecife gaz sahasının ticari olarak uygulanabilir olduğunu duyurdu.

Enflasyonist baskılara ve piyasadaki arz fazlasına rağmen Ecopetrol bu çeyrekte 14,2 trilyon COP FAVÖK, ABD ticaretinden 28,5 milyon $ net kar ve 4 trilyon COP net gelir elde etti. Şirket ayrıca CO2 emisyonlarının azaltılması ve sorumlu su yönetimi de dahil olmak üzere çevresel, sosyal ve yönetişim hedeflerinde ilerleme kaydetti.

Önemli Çıkarımlar

 • Ecopetrol, günde 741.000 varil petrol eşdeğeri ve günde 1.118.000 milyon varil taşıma hacmi ile üretim artışı sağladı.
 • Şirket, 2024 yılının ilk çeyreği için 14,2 trilyon COP tutarında güçlü bir FAVÖK ve 4 trilyon COP tutarında net gelir bildirdi.
 • Ecopetrol ABD ticareti, 37,1 milyon $ FAVÖK ve 28,5 milyon $ net kâr ile önemli ölçüde kâr elde etti.
 • Şirket, Arrecife gaz sahasının ticari uygulanabilirliğini ve Piedmont Norte’de bir gaz arama anlaşması yaptığını duyurdu.
 • Ecopetrol, El Nino fenomeni, enflasyon ve piyasa arz fazlası gibi zorluklarla karşılaştı ancak alacak birikimini %72 oranında azaltmayı başardı.
 • 2023’te elde edilecek kârın %67’sinin temettü olarak dağıtılması onaylandı.
 • Çevresel kilometre taşlarına ulaşıldı ve Permian Basin’deki arama faaliyetleri üretimin artmasını sağladı.
 • Upstream segmenti FAVÖK’e önemli bir katkıda bulunmuş ve ham petrol hırsızlığıyla mücadele etmek için operasyonel düzenlemeler yapılmıştır.

Şirket Genel Görünümü

 • Ecopetrol’ün yıl için üretim tahmini günlük 730.000 ila 735.000 varil aralığına yükseldi.
 • Şirket 22,1 megavat kapasiteli bir güneş parkı inşaatını tamamladı.
 • Hidrokarbonlar ve alternatif enerji kaynaklarına odaklanan 2024-2026 yılları için toplam 20,2 milyar dolar tutarında üç yıllık bir yatırım planı açıklandı.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Şirket, ağır petrol kuyu alanlarında tıkanma ve elektrik malzemelerinin çalınması gibi risklere dikkat çekti.
 • Ham petrol ve ürün satış fiyatlarındaki düşüş bu çeyrekte net geliri etkiledi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Ecopetrol’ün ortalama sermaye istihdamı getirisi (ROCE) yıllık hedefini aşarak %11 olarak gerçekleşmiştir.
 • Şirket iş kollarını çeşitlendirerek %45’lik rekabetçi bir FAVÖK marjına katkıda bulundu.
 • ABD ve Brezilya’daki yatırımların sırasıyla 1 milyar dolar ve 51 milyon dolar civarında olması bekleniyor.

Kaçırılanlar

 • Güçlü performansa rağmen, şirket daha düşük döviz kuru ve ham petrol ve ürünlerin satış fiyatında düşüş yaşadı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Ecopetrol gaz varlıklarına yatırım fırsatlarını ve Venezuela’dan gaz ithal etme potansiyelini değerlendiriyor.
 • Şirket, önemli bir kısmı hidrokarbonlara ayrılmış olan sermaye tahsis stratejisini netleştirdi.
 • Ecopetrol inorganik büyüme fırsatlarını değerlendiriyor ancak şu anda Kolombiya dışında birleşme ve satın almalar için somut bir planı yok.
 • Şirket ayrıca açık deniz yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesini araştırıyor ve açık deniz rüzgar enerjisi projelerine katılmaya ilgi duyduğunu ifade etti.

Ecopetrol’ün ilk çeyrek kazanç çağrısı, üretimin artırılması ve çevre ve pazar zorluklarının yönetilmesine vurgu yaparak güçlü bir finansal ve operasyonel performans sergiledi. Şirketin Permian Havzası’na ve yenilenebilir enerji projelerine yaptığı stratejik yatırımlar ve sektörde rekabet üstünlüğünü korumaya odaklanması, enerji piyasasında başarısını sürdürmesi için onu konumlandırıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Ecopetrol (NYSE: EC), 2024 yılının ilk çeyreğindeki güçlü finansal performansının da gösterdiği gibi, piyasadaki zorluklar karşısında dayanıklılığını kanıtlamıştır. InvestingPro’nun en son verilerine dayanan ve şirketin son dönemdeki başarıları ve gelecekteki görünümüne ilişkin daha fazla bağlam sağlayabilecek bazı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

InvestingPro Verileri, 24,05 milyar USD piyasa değeri ve 5,36 Fiyat/Kazanç (F/K) oranı ile sağlam bir finansal temele işaret ediyor. Bu düşük kazanç katsayısı, Ecopetrol hisselerinin kazanç potansiyeline kıyasla değerinin altında olabileceğini göstermektedir ve bu durum 2024’ün 1. çeyreği itibarıyla son on iki ay için 4,92 olan düzeltilmiş F/K oranıyla da desteklenmektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Kârlılık açısından Ecopetrol, %38,75’lik kayda değer brüt kâr marjı ile son on iki ayda kârlı olmuştur. Bu, şirketin finansal sağlığı için çok önemli olan satılan malların maliyeti ile net satışlar arasındaki farkı sağlıklı bir şekilde koruyabildiğini göstermektedir.

InvestingPro İpuçları, Ecopetrol’ün %30,62’lik mevcut temettü verimi ile hissedarlara önemli bir temettü ödediğinin altını çiziyor. Bu, özellikle şirketin temettü ödemelerini 8 yıl üst üste sürdürdüğü düşünüldüğünde, gelir arayan yatırımcılar için cazip bir özelliktir. Ayrıca, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ve bu da şirketin kazanç çağrısında paylaşılan olumlu görünümle uyumlu.

Ecopetrol’ün performansını ve potansiyelini daha derinlemesine incelemek isteyen yatırımcılar InvestingPro’da daha fazla bilgiye ulaşabilir. Yatırım kararlarınıza yardımcı olabilecek daha fazla InvestingPro İpucu var ve bunlara https://www.investing.com/pro/EC adresinden çok sayıda finansal ölçütle birlikte erişebilirsiniz. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu