Haber

Kolombiya hükümeti ateşkes için eski FARC üyeleriyle diyalog kurmaya karar verdi

Kolombiya’da hükümet, “Toplam Barış” politikası kapsamında silah bırakmayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) eski üyeleriyle diyalog masası kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

Kasım 2016’da devlet ile FARC arasında imzalanan barış anlaşmasına katılmayan şemsiye örgüt Estado Mayor Central’ın (EMC) temsilcileri, Cauca idari bölgesinin Suarez kırsalında hükümet heyetiyle bir araya geldi.

Ortak bildiri yayınlayan taraflar, müzakereler için net bir tarih belirlemedi ancak aynı yerde diyalog masası kurulması konusunda mutabakata vardı.

Müzakere tarihini belirlemek için tarafların 17 Eylül’de yeniden bir araya geleceği belirtilen açıklamada, “Hükümet, FARC-EP heyetiyle diyalog masasının kurulması için tüm hukuki ve siyasi yapıyı geliştirecek. Uluslararası Taahhütlerin değerlendirilmesi, izlenmesi ve barış görüşmeleri masasının kurulması için garantörler de bu sürece dahil olacak.” kelime yer aldı.

Yasal savunma haklarının bilinmemesi ve güvenlik tedbirlerine saygı gösterilmesinin değeri vurgulanan açıklamada, “İkili ateşkes, çatışma ve şiddeti azaltmayı hedeflerken aynı zamanda toplumun diyalog sürecine katılımını ve risklerin en aza indirilmesini amaçlamaktadır. Uluslararası İnsani Hukukun (IHL) uygulanmasına yönelik tavsiyelerin yer aldığı belirtildi.Bunun için çeşitli bölgelerde 8 doğrulama misyonunun bulunması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

EMC

Ivan Mordizco olarak bilinen ve barış anlaşmasına hiçbir zaman katılmayan Nestor Gregorio Vera’nın liderliğini yaptığı EMC, aynı zamanda FARC’ın “Genelkurmayı” olarak da biliniyor.

Ülke basınına göre, 2 bin 180’i silahlı olmak üzere 3 bin 500’den fazla üyesi bulunan EMC, Venezuela ve Ekvador’un yanı sıra Kolombiya’nın batı, orta ve doğusunda da varlığını sürdürüyor ve finansmanını uyuşturucu, kaçakçılık ve gasp yoluyla sağlıyor.

FARC ile 50 yılı aşkın çatışmayı sona erdiren barış anlaşması, dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve eski FARC lideri Rodrigo Londono tarafından 24 Kasım 2016’da başkent Bogota’daki tarihi Colon Tiyatrosu’nda imzalandı.

Devlet ile FARC arasında varılan barış anlaşmasına rağmen örgütle aynı fikirde olmayan bazı eski komutanlar ve FARC üyeleri silahlı eylemlerine devam ediyor.

onikisubat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu