Haber

Kosova: Sırbistan’ın hegemonik rüyası asla gerçekleşmeyecek

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırp güvenlik güçlerinin Kosova topraklarına girmesine asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Sırbistan’ın hegemonik hayali asla gerçekleşmeyecek” dedi. söz konusu.

Cumhurbaşkanı Osmani, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kosova’nın Sırpların çoğunlukta olduğu bölgesinde bir polis memurunun güvenlik güçlerine kurşun sıkarak yaralanmasının ardından Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç’in bu bölgeye güvenlik gücü gönderilmesi yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Osmani, “Sırbistan’ın açık polis ve askeri saldırı tehdidi, bu ülkede hegemonik zihniyetin devam ettiğini kanıtlıyor. 1999’da bu zihniyete ağır darbe indiren tüm demokratik dünya, bunu açıkça reddetmeli ve karşı çıkmalıdır.” sözünü kullandı.

Osmani, Kosova polisinin yaralanmasının bir hata olduğunu ve Kosova’nın anayasal düzenine ve egemenliğine ve hukukun üstünlüğüne aykırı olduğunu belirtti.

Gazetecilere yönelik saldırıların özgürce haber alma hakkının ihlali olduğuna dikkati çeken Osmani, “Bu suçların failleri derhal adalet önüne çıkarılmalıdır. Yargı kurumları derhal harekete geçmelidir. Sırp polisi ve askerleri asla bölgede bulunmayacak. Kosova Cumhuriyeti’nin Sırbistan’ın hegemonik rüyası.” Asla uygulanmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu