Ekonomi

Küresel piyasalar Fed’e odaklandı

ABD’de ölçülen enflasyon verilerinin ardından riskli varlıklarda büyük çaplı bir ralli başlarken doların iki günlük yükselişi sona erdi.

ABD endeks vadeli kontratları sabah saatlerindeki rallinin devamına işaret etti.

Dolar Salı günü tüm gelişmiş ülke para birimleri karşısında sert değer kaybı yaşarken, Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,9 geriledi. Endeks bu sabah 1.255 puanda yatay bir seyir izliyor.

Başta Macar forinti ve Güney Afrika randı olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerine olan ilgi ABD TÜFE verilerinin ardından hız kazandı. Forintin iki günlük yükselişi yüzde 1,8 oldu.

Enflasyondaki yükseliş tahvil alımlarını da beraberinde getirdi. ABD 10 yıllık Hazine getirisi Salı günü 11 baz puan düşerek yüzde 3.51’e geldi. Verim bu sabah hızla yüzde 3,5’e ulaştı. altında fiyatlandırılır. Asya Pasifik’teki tüm değerli Borsalar artıda.

Enflasyondaki yumuşama altın fiyatlarını da yukarı çekti. Spot altın Salı gününü %1,65 artışla 1.810$’da kapattı.

Fed’in faiz artırımını yavaşlatması bekleniyor

ABD Merkez Bankası yılın son faiz kararını saat 22:00’de açıklayacak, Fed Lideri Jerome Powell kararın ardından saat 22:30’da basın toplantısı yapacak.

Beklenenden daha temkinli gelen tüketici enflasyonu verilerinin ardından faiz artış oranının Aralık ayı için 50 baz puana düşürülmesinin kesin olduğu değerlendiriliyor. Bu toplantıda gözler Fed üyelerinin medyan faiz beklentilerinde olacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Fed faizinin yüzde 4,9 ile zirve yapmasını bekliyor. Bu, Şubat ve Mart aylarındaki 25 baz puanlık faiz artırımlarının ardından Fed’in yüzde 4,75-yüzde 5 bandında durduğu anlamına geliyor. Takas piyasasında Fed’in en yüksek faiz oranı yüzde 4,9 olarak fiyatlanıyor.

Eylül ayında, Fed üyeleri yüzde 4,6’lık bir tepe faiz oranı bekliyorlardı. Powell’ın faizin tepe noktasına ne zaman ulaşılacağı ve faiz artırımlarına hangi koşullarda son verileceği konusundaki açıklamaları da takip edilecek.

Wells Fargo & Co Ekonomisti Michael Pugliese, Powell’ın belirli bir yol çizmesini beklemiyor. Pugliese’ye göre Powell, seçeneklerini açık tutmak ve bu bahiste esnek kalmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu