Haber

Pakistan İran’la ilişkileri ilerletmek istemiyor

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluc, ülkesinin İran’da “teröristlere” yönelik hava saldırısı başlatmasının ardından Tahran’la durumu tırmandırmaya niyetli olmadıklarını belirtti.

Sözcü Baluç, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Pakistan’ın İran dahil tüm ülkelerle barışçıl ilişkiler arzuladığını vurgulayarak, “Ancak Pakistan’ın güvenliğinin ve egemenliğinin kutsal olduğunu ve Pakistan’ın bunu korumaya hazır ve istekli olduğunu da belirttik. kendisi.” söz konusu.

Beluc, Pakistan’ın İran’daki “teröristlere” karşı hava saldırısı başlatmasının ardından Tahran’la durumu tırmandırmaya niyetli olmadıklarını söyledi.

Pakistan’ın her zaman diyalog yolunu seçtiğini ve barışın sağlanması için komşularıyla ilişkiler kurmaya devam edeceğini belirten Beluc, Pakistan’ın İran halkını dost ve kardeş olarak gördüğünün altını çizdi.

Baluch, terör tehdidi de dahil olmak üzere ortak zorluklarla yüzleşmek için diyalog ve işbirliğinin şart olduğuna inandıklarını kaydetti.

Arabuluculuk yapan üçüncü bir tarafın bulunmadığına dikkat çeken Baluç, Pakistan ve İran’ın çeşitli iletişim kanallarının bulunduğunu ifade etti.

???????Beluch, Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kentinde bulunan Başbakan Anvarul Hak Kakar ile Uganda’da bulunan Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani’nin ziyaretlerini yarıda keserek Türkiye’ye döneceğini kaydetti. Gelişmelerden dolayı ülke.

Pakistan “terör hedeflerine” baskın düzenleyeceğini duyurdu

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Sistan-Belucistan eyaletindeki “teröristlerin saklandığı yerlere” karşı yüksek düzeyde koordineli ve özel hedefli bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Açıklamada, Sistan-Belucistan vilayetinde “teröristlerin saklandığı yerlere” yönelik bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiği ve istihbarata dayalı operasyonda çok sayıda “teröristin” öldürüldüğü belirtildi.

İran, Pakistan’ın Belucistan eyaletindeki örgüt kamplarını hedef alıyor

İran’ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı, 16 Ocak’ta Ceyşul Adl örgütünün Pakistan’daki kamplarının füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını duyurdu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın 16 Ocak’ta sınırdaki Belucistan eyaletinin Panjgur bölgesine düzenlediği hava saldırısında 2 çocuğun öldüğünü, 3 kız çocuğunun da yaralandığını duyurdu.

Dün Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı alan Pakistan, ülkesini ziyaret eden İran’ın İslamabad Büyükelçisinin bir süre daha dönmeyebileceğini Tahran’a bildirdi.

Ceyş el-Adl örgütü

İran’da terör örgütü olarak kabul edilen “Ceyşul Adl”, ülkenin güneydoğusunda Pakistan sınırında yer alan Sistan-Belucistan eyaletinde zaman zaman İran’a karşı silahlı eylemler düzenliyor ve “halkın haklarını savunduğunu” öne sürüyor. Sünni Beluc halkı”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu