Haber

Sefalet Endeksi’nde Türkiye 10. sırada: En etkili faktör enflasyon

ABD John Hopkins Üniversitesi’nden Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, 2022 yılı için “Sefalet Endeksi”ni yayınladı.

Hanke’nin Yıllık Sefalet Endeksi’nde (HAMI) yıl sonu işsizlik oranı, enflasyon, banka kredi faizleri ve reel gayri safi yurtiçi hasıla bilgileri baz alınarak yapılan hesaplamaya göre Türkiye, 157 ülkenin yer aldığı endekste 101.601 puanla 10. sırada yer aldı. Endekse göre Türkiye’de yoksulluğu en çok etkileyen faktör yüksek enflasyon oldu.

‘YOKSULLUĞU AZALTMANIN YOLU BÜYÜMEDEN GEÇİYOR’

Steve Hanke’nin 18 Mayıs’ta yazdığı bir yazıyla dünya kamuoyuna duyurduğu Yıllık Sefalet Endeksi’nde bir Afrika ülkesi olan Zimbabve 414,7 puanla son sırada yer alırken, dünyanın en az sefaletin yaşandığı ülke oldu. İsviçre, 8.51 puanla bir Orta Avrupa ülkesi.

Hanke’nin paylaştığı endekste 2022’de dünyada yoksulluğun en yüksek olduğu 15 ülke Zimbabve, Venezuela, Suriye, Lübnan, Sudan, Arjantin, Yemen, Ukrayna, Küba, Türkiye, Sri Lanka, Haiti, Angola, Tonga ve Gana. . 15 ülke ise İsviçre, Kuveyt, İrlanda, Japonya, Malezya, Tayvan, Nijer, Tayland, Togo, Malta, Umman, Fildişi Sahili, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olarak sıralandı.

Hanke ise ekonomik sefaletin yüksek enflasyon, yüksek borçlanma maliyetleri ve işsizlikten kaynaklandığını belirterek, bu sefaleti azaltmanın kesin yolunun ekonomik büyümeden geçtiği görüşünü dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

guce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu