Haber

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi, Husilerin terör saldırılarında ısrar ettiğini söyledi

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed El Cabir, İran destekli Husilerin Yemen limanlarına “terörist saldırılarda” ısrar ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan Büyükelçisi Al Jabir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Linderking ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Husilerin BM’nin ateşkes teklifini reddetmesi ve inadı konusunu ele aldıklarını ifade eden El Cabir, Husileri Yemen limanlarına, ekonomik ve sivil tesislere, enerji kaynaklarına ve uluslararası seferlere yönelik “terörist saldırıları” sürdürmekle suçladı.

Al Jabir, Linderking ile Suudi Arabistan ve ABD’nin barışı desteklemek ve Yemen halkının acılarını dindirmek için sarf edilen çabaları görüştüğünü vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in, Hans Grundberg’in Yemen’de kapsamlı bir siyasi analize ulaşmak, ülkenin yeniden inşa sürecini başlatmak ve ateşkesi uzatmak için yaptığı çabaları desteklediğini vurgulayan Al Jabir, sözlerine şöyle devam etti: ateşkesin uzatılmasının Yemen halkının yaşamının iyileştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Linderking de bugün başkent Riyad’da Yemen Maliye Bakanı Salim bin Berik ile bir araya geldi.

Linderking, Yemen’deki limanlara yönelik Husi baskınlarının halkı en çok ihtiyaç duydukları kaynaklardan mahrum bıraktığını kaydetti.

Husiler petrol limanlarına saldırdı

Yemen’de İran destekli Husiler, Ekim ayında Hadramaut eyaletinin idari merkezi Mukella kentindeki Dabbe Petrol Limanı ile Şabva eyaletindeki An-Nuseyma Petrol Limanı’nı, 9 Kasım’da Kuna Limanı’nı hedef aldı.

Husiler yaptığı açıklamada, “Saldırıyı, Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak gerçekleştirdik.” kelime kullanıldı.

Saldırı uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmamaları ve bu tür saldırılara son vermeleri yönünde çağrılarda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu