Haber

Türk Ticaret Kanunu’nda İlk Adım: İşletme “İnsan” Yerine İşletme “Kişi”

Türk Ticaret Kanunu’nda ‘insan’ kelimesinin 66 kez ‘insan’ kavramına karşılık gelmesi tercih edildiğinden Dr. Bora Çınar, Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Talep dikkate alındı.

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Dr. Sevda Bora Çınar, hukuk dili ve hukuk uygulaması açısından kadına yönelik ayrımcılık ve cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla hazırladığı yazısında, Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) ‘erkek’ kelimesinin 66 kez kullanıldığına dikkat çekti.

Bora Çınar’ın “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Işığında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda Yer Alan Cinsiyetçi Kelimelerin Değiştirilmesinin Gerekliliği Üzerine Bir Değerlendirme” başlıklı makalesi İstanbul Üniversitesi’nde yayımlandı. İstanbul Hukuk Dergisi adlı dergi.

Bora Çınar, ayrımcılığın dil ile başladığını vurguladı. Cinsiyetçi söylemlerin değiştirilmesi yerine kadın-erkek eşitliğini koruyan ve güçlendiren düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Dr., Türk hukuk mevzuatı genel olarak incelendiğinde cinsiyetçi kelimelerin sıklıkla karşımıza çıktığını belirtti. Bora Çınar, “Bu konuda yapılması gereken acilen bir hukuk komisyonu kurulması ve benzer şekilde cinsiyetçi söylem içeren tüm mevzuatın kapsayıcı bir dil çerçevesinde yeniden ele alınmasıdır.”

Dr. Bora Çınar, yazısında TTK’da yer alan cinsiyetçi ifadeleri sıraladı.

Bora Çınar ‘TTK’da ‘insan’ kelimesi, ‘insan’, ‘kişi’, ‘çalışan’ gibi kavramlara karşılık gelecek şekilde toplam 66 kez kullanıldı.’ Sözünü verdi.

Adalet Bakanlığı teklifi değerlendirecek.

Bora Çınar, ‘Mevzuat değişikliği tekliflerimizin, yapılacak mevzuat hazırlıkları kapsamında değerlendirilmek üzere Adalet Bakanlığı Özel Hukuk Bürosu tarafından not edildiği bilgisini aldık. TTK düzenlemelerinde erkek olmayı ifade eden ‘adam’ gibi kelimelerin açıkça yer alması ve kritik alanlarda çalışan kişilerden ‘iş adamı’ gibi davranmalarının beklenmesi, erkekler için de rahatsızlık kaynağı oldu. Bu alanlarda çalışan kadınlar olarak. Öyle ki, örneğin iş adamlarından oluşan çeşitli kuruluşların gündeme getirdiği bu rahatsızlık sonucunda, başlangıçta adı ‘Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’ olan dernek, ‘işadamları’ ibaresini değiştirdi. kendi adına ‘işadamları’.

Dr., kadının her alanda kadın olarak tanımlanması yönünde adımlar attı. Bora Çınar, ‘Zihniyet dönüşümünde kelimelerin gücü göz ardı edilmemelidir. ‘ söz konusu.

hayrat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu