Ekonomi

“Türkiye’de ne şeker ne de pirinç krizi var”

Son günlerde “Türkiye genelinde şekerde ve pirinçte kriz var” diyenlere Bursa Ziraat Odaları Vilayet Uyum Lideri Sadi Aktaş’tan sert tepki geldi. Aktaş, “Türk çiftçimiz çalışkandır. Bizler üretiyoruz. Ülkemize yetecek şeker ve pirinç var. Kimse endişe etmesin. Birileri bunları kasıtlı olarak yapıyor” dedi.

Eskişehir Pancar Kooperatifi üyesi ve Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sadi Aktaş, ” Ülkemizde şeker pancarından elde edilen şekerde asla bir kriz yok. Türkiye’de üretilen şeker herkese yeteceği üzere fazlalığı vardır. Türk şeker piyasaya şekeri daha hesaplı sattığı için buraya imalatçılarımız tarafından bir yoğunluk oluyor. Durum bu türlü olunca da özel dal şekeri yüksek fiyata satmaya çalışıyor. Yalnızca şekerin uygun fiyata satılmasından ötürü yoğunluk olunca da güya piyasada şeker krizi var algısı yaşatılıyor. Spekülasyonlar oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

Başkan Aktaş, ” Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ” Dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır,” açıklamasının akabinde birtakım çevreler bunu yanlış anladı. ya da kasıtlı olarak ülkemizde de kriz var algısı yapmaya başladılar. Cumhurbaşkanımızın açıklamasını güzel dinleseler di gerçeği öğrenirlerdi. Öteki dünya önderleri tahıl koridoru krizinin çözülmesi için bizden yardım istiyorlar. “Tahıl koridorunu açın ki bizim elimizde olmayan ürünler var” diyorlar. Bizim ülke hudutlarımız içinde üretilen pirinç herkese kafidir. Bizde pirinç problemi yaşanmayacaktır. Kimi ülkeler; ülke nüfusunun pirinç muhtaçlığının yüzde 5’ini üretemiyor. Öteki tahıl eserlerinde de gereksinimlerini karşılayamadıkları için Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyorlar. Türk çiftçimiz çalışkandır. Bizler ülkemiz için her daim üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu