Ekonomi

Yatırımcılar Altından Bitcoin’e mi Geçiyor? JPMorgan Yanıtlıyor

Yılın başından bu yana altın destekli borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) fon çıkışı ve Bitcoin ETF’lerine önemli miktarda fon girişi, yatırımcıların sermayelerini altından en önde gelen kripto para birimine yeniden tahsis edip etmedikleri konusunda sorulara yol açıyor.

Mevcut fiyatı takip eden Bitcoin ETF’lerine olan yoğun ilgiyle birlikte, fiziki altın tutan ETF’lerden çekilen 7,6 milyar doların aksine, BTC odaklı fonlar bu yıl 10,6 milyar dolarlık bir akış gördü.

Ancak JPMorgan’daki stratejistler, yatırımcıların yatırımlarını altından Bitcoin’e aktarma yönünde bir eğilim olmadığını iddia ediyor.

Analistler bir raporda, “Bizim görüşümüz farklı; hem altının hem de Bitcoin’in bu yıl özel ve bireysel yatırımcılardan artan yatırımlar aldığına inanıyoruz, birinden diğerine bir yeniden tahsisattan ziyade” dedi.

Fonların ETF’lere akışını tek başına değerlendirmek yanlış bir görüş sağlayabilir, muhtemelen bireyler ve özel yatırımcılar tarafından külçe ve sikke şeklinde yapılan altın alımlarını düşük, Bitcoin’e yaptıkları yatırımları ise aşırı değerli gösterebilir.

JPMorgan’daki stratejistler, perakende yatırımcılar arasında Bitcoin’leri dijital cüzdanlarda tutmaktan, mevcut piyasa değerini yansıtan yeni kurulan Bitcoin ETF’lerinin sunduğu kolaylık ve düzenleyici güvenceleri tercih etmeye doğru önemli bir hareket olduğuna dikkat çekti.

Analistler, “Bireysel yatırımcılara ek olarak, hedge fonları ve Emtia Ticaret Danışmanları (CTA’lar) gibi momentum tüccarları da dahil olmak üzere spekülatif profesyonel yatırımcılar, Şubat ayından bu yana hem altın hem de Bitcoin’de vadeli işlem sözleşmeleri satın alarak, potansiyel olarak bireysel yatırımcılardan daha büyük ölçüde fiyatlardaki artışa katkıda bulunmuş gibi görünüyor” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu