Haber

YÜKSEKOVA’DAKİ HAYVAN BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİNDE 2 BİN 457 HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ

Hakkari’nin Yüksekova Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son iki yılda getirilen 2 bin 457 hayvan tedavi altına alındı. Tedavileri tamamlanan vaşak, çakal, sakallı akbaba, porsuk, tilki, kuş ve dağ keçisi gibi çok sayıda yabani hayvan da doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Yüksekova ilçesinde 2 yıl önce hizmete açılan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ağır bakım ünitesi, yaşlı, engelli ve yavru bölümleri bulunuyor. Merkeze gelen sokak ve yaban hayvanları merkezde görev yapan veteriner hekimler nezaretinde gerekli bakım ve tedavileri yapılıyor. 350 hayvanın barındığı merkezde şu an itibariyle 3 veteriner hekim ve 6 kişi görev yapıyor. Merkezde son iki yılda 2.457 hayvan tedavi edildi ve bu hayvanların 450 kedi ve köpeği kısırlaştırıldı. Tedavileri tamamlanan vaşak, çakal, sakallı akbaba, porsuk, tilki, kuş ve dağ keçisi gibi çok sayıda yabani hayvan da doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Yüksekova ve çevre köylerden yaralı olarak getirilen sokak köpekleri ve kedileri aşı, tedavi ve gerekli ameliyatların ardından getirildikleri bölgeye geri bırakılıyor. Merkezde görev yapan veteriner hekim Kaçan, tedavileri tamamlanan çok sayıda yabani hayvanın doğal ortamlarına bırakıldığını söyledi. Doğada çeşitli nedenlerle yaralanan veya bitkin düşen tilki, kuş, akbaba, kartal, vaşak, kurt, dağ keçisi gibi yaban hayvanlarının merkeze getirildiğini dile getiren Kaçan, şunları kaydetti:

TEDAVİLER ÖZENLE YAPILIR

Buraya tedavi için getirilen hayvanların bakımı yapılıyor. Tedavi süreci tamamlanan hayvanlar, tedavilerinin ardından doğaya geri bırakılıyor. Daha önce ilçede hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezi yoktu. Çok az sterilizasyon vardı. Bu merkez açıldıktan sonra böyle bir imkan sağlandı. Köpekleri yaşam alanlarından aldık, gerekli bakım ve kısırlaştırmaları yaptık, küpelerle işaretledik ve doğal ortamlarına geri bıraktık. Son iki yılda 450’ye yakın köpek ve kediyi kısırlaştırdık. Bu süre zarfında birçok kedi ve köpeğe de sahip çıktık. Burada bize getirilen vahşi hayvanların tedavileri de var. Ayrıca merkezimize gelen 3 vaşak, 3 çakal, 4 akbaba, 1 porsuk, 2 kurt, 8 tilki, 35 kuş ve 2 dağ keçisini tedavi ettik. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile birlikte tedavi ettiğimiz yaban hayvanlarını yaşam alanlarına geri bıraktık.

Yüksekova’da kış şartlarının çok çetin geçtiğini söyleyen Kaçan, “Verilen desteklerle hayvanların rahat bir kış geçirmesi için hem mama hem de ısınma sorununu da çözdük. Kaymakamlığımızın da desteği ile eksikliklerimiz giderildi. huzurevi ortadan kalktı.Bu konuda da desteklerinden dolayı Kaymakamımıza ve belediye başkan yardımcılarımıza da teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu