Haber

Yunanistan’da ‘ana deprem’ endişesi

Ege’de son günlerde meydana gelen yeni depremler Yunanistanlı uzmanlarda tedirginliğe neden oldu. Komşu ülkenin deprem uzmanları, son sarsıntıların ardından daha büyük bir depremin meydana gelme ihtimali karşısında tedirgin. Eğriboz (Evia) adası yakınlarındaki yeni sismik aktiviteyi irdeleyen uzmanlar, ‘dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu’ yönünde uyarıda bulunuyor.

‘FELAKET BOYUTUNDA OLMAYACAK’

Geçtiğimiz saatlerde meydana gelen sarsıntılar hakkında konuşan Atina Jeodinamik Enstitüsü Müdürü Akis Tselendis, verilen değişmekte olduğunu vurguladı. Uzman, “Daha büyük bir depremin olup olmayacağını bilmiyorum, bu olasılık var çünkü bilinmeyen bir faydan bahsediyoruz. Ancak açıklığa kavuşturmak istediğim husus, daha büyük bir deprem olması durumunda bile, bunun binaların dayanabileceği bir deprem olacağı, felaket boyutunda olmayacağıdır” dedi.

Deprem Planlama ve Müdafaa Ajansı Lideri Profesör Efthimios ise, Lekkas Yunanistan kamu radyo televizyon kurumu ERT’e yaptığı açıklamada, bilim insanlarının ‘sarsıntıları izlediği’ ve ‘bunun ana zelzele olup olmadığını anlamak için şimdi erken olduğu’ değerlendirmesinde bulundu. Uzman, halihazırda bölgenin büyük bir depreme maruz kalmadığını belirterek ‘binaların buna dayanabileceğini’ de sözlerine ekledi. Lekkas, ‘fayın yüzeyde görünmediğini, en azından son 100 yılda kıymetli bir faaliyet göstermediği için derinlerde olduğunu’ belirtti.

KORİNT KÖRFEZİ’NDE HAREKETLİLİK

Ege’de Korint Körfezi’ndeki zelzele hareketliliği ve riski hakkında da değerlendirmede bulunan Sarsıntı Planlama ve Muhafaza Ajansı, “Korint Körfezi ve özellikle Doğu Korint Körfezi doğal bir laboratuvardır, yüksek bir depremselliğe sahiptir ve 40 yıldır deprem olmamasının ardından bölge oldukça büyük bir deprem için olgunlaşmıştır” açıklamasında bulundu.

Lekkas, “Ancak, yakın bir gelecekte Korint faaliyete geçecek. Ne yazık ki küresel düzeyde depremlerin zamanlamasını ya da büyük bir depremin yerini büyük ölçüde belirleyemiyoruz” tabirlerini kullandı.

Böyle bir zelzeleye hazır olup olmadığımızı ve meskenlerin, apartmanların ve yapıların buna dayanıp dayanamayacağı sorusunu yanıtlayan uzman, şöyle konuştu: “Dayanabileceğimizi söylemeye cüret ediyorum. (Yunanistan’da) 1984-86 yıllarında dünyanın en düzgünlerinden biri olan anti-sismik düzenlemenin yapıldığını ve bunun esasen Zelzele Planlama ve Müdafaa Ajansı’nın gözetiminde Yunan bilim camiasının, mühendislerin ve yerbilimcilerin çabalarından kaynaklandığını belirtmeliyim. Çok iyi bir anti-sismik yönetmeliğimiz var ve yapılar esasen, büyük ölçekli 6 ve üzeri şiddetindeki depremlere karşı savunmasız. Elbette kırılgan olan eski yapılar da var ve dikkatimizi esas olarak bunlara yöneltmeliyiz.”

‘DEPREM FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK’

Profesör, bölgede deprem faaliyetlerin devem edeceği uyarısında bulundu. Atina-Makedonya Haber Ajansı’na da demeç veren Lekkas ,”Neler olduğunu görmek için acele etmemeliyiz çünkü bu yüzeyde görünmeyen bir fay. Sismolojik açıdan keşfedilmemiş bir olayın gelişimini takip ediyoruz. Daha güçlü yeni bir depremi de göz ardı edemeyiz. Ancak benim değerlendirmeme göre daha büyük bir deprem yaşamayacağız. Ama beklemek zorundayız. Vatandaşlar sakin olmalı, tedbiri elden bırakmamalı”.

İYON DENİZİ’NDE DEPREM

Bu arada Yunanistan ve Kıbrıs’ta ajanslara yansıyan yeni bir habere nazaran, İyonya Denizi’nde de geçtiğimiz saatlerde sismik hareketlilik belirlendi. Yunanistan Ulusal Gözlemevi Jeodinamik Enstitüsü, saat 01:46’da Lixouri’nin (Kefallonia) 34 kilometre batı-güneybatısında veya Atina’nın yaklaşık 317 kilometre batısında deniz alanında Richter ölçeğine nazaran 4.5 büyüklüğünde “zayıf” olarak sınıflandırılan bir sarsıntı kaydedildiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu