Haber

Zambiya Cumhurbaşkanı Hichilema, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız’la görüştü

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ı başkent Lusaka’daki Devlet Sarayı’nda kabul etti.

Başkan Hichilema, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Yıldız’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin ortak çıkarlara dayalı birçok alanda karşılıklı iş birliğine dayalı samimi bir ilişkiye sahip olduğunu belirtti.

İkili işbirliğinin daha geniş kapsamlı yapılması yönünde çağrıda bulunduklarını belirten Hichilema, Türkiye’nin sağlık, altyapı, teknoloji ve turizm alanlarında Zambiya’ya verdiği desteğin devam etmesinden dolayı şükranlarını dile getirdi.

Zambiya’yı dünyayla daha fazla temas halinde olan bir ülke haline getirmek istediklerini vurgulayan Hichilema, “Bu amaçla heyete Türk Hava Yolları’nın (THY) Zambiya’ya sefer sıklığının artırılması çağrısında bulunduk.” Bir açıklama yaptı.

Hichilema, Türkiye’den iş adamlarından oluşan bir heyetle de görüştüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Heyeti, ortak girişimler yoluyla yerel halkla ortaklık kurabilecekleri iş fırsatlarını belirlemeye teşvik ettik. Zambiya’da iş dünyasına açık ve herkesi kucaklayan bir iş ortamı yaratmak için mümkün olan her şeyi yapmaya kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu