Haber

Ankara Üniversitesi Öğrencilerinden ‘Uzaktan Eğitim’ Protestosu: Onlarca TOKİ Rezidansı ve Oteli Varken İlk Tercih Kyk Yurtları…

Haberler: CEREN BALA TEKE- DİLAN KUTLU/ Kameraman: FURKAN ERDEM

ankara üniversitesi Öğrenciler uzaktan eğitim uygulamasını rektörlük binası önünde protesto etti. “Uzaktan eğitim istemiyoruz. Depremzedeler için yurtlar çözüm değil” yazılı pankart taşıyan öğrenciler tepkilerini, “Onlarca boş ev, TOKİ konutu, misafirhane ve otel varken ilk tercih KYK yurtları oluyor. yer, hükümetin sermayeye dokunmadan ‘çözüm üretme’ çabasının bir ürünü.”

Ankara Üniversitesi öğrencileri, uzaktan eğitim uygulamasına karşı Tandoğan yerleşkesi rektörlük binası önünde açıklama yaptı. Öğrenciler, “Uzaktan eğitim istemiyoruz. Depremzedeler için yurtlar çözüm değil” yazılı pankartlar taşıdı. Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Semra Tokaç, şunları söyledi:

“6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin yol açtığı tahribat, mevcut imkanlar kullanılmadığı takdirde birçok ilde onbinlerce kişinin ölümüne ve vatandaşlarımızın yerinden edilmesine neden oldu. Kendi okulumuzda 15 arkadaşımız ihmal nedeniyle hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Şubat’ta yaptığı konuşmada, uzaktan eğitime geçileceğini ve KYK yurtlarının depremzedelere verileceğini açıkladıktan sonra, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin eşyaları çöp poşetlerine konularak öğrencilere dağıtıldı. Evden atıldı.Deprem mağdurlarının barınma ihtiyaçlarının karşılanması elbette çok değerli ve hayati.Uzaktan eğitime geçilerek çözülemez.Onlarca boş konut varken ilk tercih edilen yerin KYK yurtları olması, TOKİ konut, misafirhane ve oteller, devletin sermayeye dokunmadan ‘çözüm üretme’ çabasının bir sonucudur.

YÖK Başkanı’nın açıklaması belirsizliklerle dolu olduğu için üniversitemiz tarafından yapılan açıklamada çeşitli bölümler dışında diğer bölümlerde uzaktan eğitime devam edileceği duyuruldu. Üniversite bileşenlerinin talepleri dikkate alınmadan bu kararların uygulanması söz konusu olamaz. Şehri yerle bir olan arkadaşlarımız online eğitim araçlarına nasıl ulaşacak? Devlet ödeyecek mi? Bu soruların hiçbirinin cevabı yok. Ayrıca depremzede öğrencilerimize kredi ve burs verilecek mi, yoksa her halükarda kredi ve bursları kesilecek mi? Üniversite öğrencileri olarak talep ettiğimiz; Eğitimin yüz yüze ve sürekli olması, depremzedelerimizin barınma sorunu öğrencilerin barındığı ve halihazırda depremde yıkılmış olan KYK yurtları ile değil, devletin alternatif imkanları ile bir an önce çözülmesi ve depremzedelerimize manevi takviye sağlanmalıdır. Mevcut ve devam eden süreçte tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Sarsıntı süreci kaynakların seferber edilmesi ile koordineli bir şekilde yürütülmelidir. Öğrencileri mağdur edecek tüm politikalardan kaçınılmalıdır.

İletişim Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Selma Tokaç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “KYK yurtlarını boşaltıp depremzedelere yeniden yerleştirme” kararının ardından kendi üniversitesinin de uzaktan eğitim alma kararı aldığını söyledi.

“İLK DEĞERLENDİRME EĞİTİM OLMAMALIDIR”

Pandemide online eğitim sürecinden “yeterlilik kazanamadan” çıktıklarını belirten Tokaç, “Vatandaşların vatanından barınma ihtiyacı ortadan kaldırılmalı ama eğitim ilk elden bırakılmamalı. Online eğitimin olduğunu biliyoruz. ANKA, “Bir daha bir şey eklemeyeceğim” dedi. HaberlerAjansına şunları söyledi:

“DEPREM SONRASI BİR KONUTU 5 BİN LİRAYA FİYAT EDENLER GÖRDÜK”

“Burada bir evde kalıyorum, ailem diğer ülkede. Ben ve arkadaşlarım gibi biz de muhtemelen gitmek zorunda kalacağız. Kira sorunu yaşadık. Depremden sonra 5 bin lira tutanlar gördük. bir artı bir konut lira.Bu nedenle biz öğrenciler de kira ve yurt.Sorunlarından dolayı şehri terk etmek zorunda kalacağız.

Üniversitelerin açılışının nisan ayında gözden geçirileceği açıklaması mantık çerçevesinde biz öğrencilerin ismine yakışmıyor. Sonuç olarak ne depremzedeler ne de öğrenciler bir buçuk aylık sürede yaralarını saramıyor. Depremzedeler için barınma sıkıntısı yaşanırken öğrenciler şehirleri terk edip tekrar dönerlerse barınma sorunuyla karşı karşıya kalacağız.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN DE ‘YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDECEĞİZ’ AÇIKLAMASI VAR AMA SENATO BUNU GÖRMEZDEN GEÇİRDİ”

İletişim fakültesi hocalarımızın da ‘Eğitime yüz yüze devam edeceğiz’ açıklaması var. Senato bunu görmezden geldi ve fiilen bu kararları aldı. Üniversite bileşenlerinin söz hakkı yoktu. Üniversitelerde yüz yüze eğitim verildiğinde bile kalite sorunu yaşıyoruz ve akademik ekiplerin tahliyesi ile hatta niteliksiz sistemle bile materyallerimize ulaşamıyoruz ya da uygulamalı derslerimiz var. çevrimiçi eğitimde. Bir kere biz bağlantı fakültesi öğrencisiyken sokakta, fakültelerde kameramız mikrofonumuzla olmamız lazım ama yurtlardan ne öğrendiysek onu bize dayatıyorlar.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu