Yaşam

Beynin Kaslara Hükmetmesini Sağlayan Geliştirilen Cihaz: Felçli Adam 12 Yıl Sonra İlk Kez Yürüdü [Video]

Birçok kişiye inme ve felç hakkında bilinenleri unutturacak bir gelişme yaşandı. 2011 yılındaGeçirdiği trafik kazası sonucu boynu kırılan ve bir daha yürüyemeyeceğini söyleyen Gert-Jan Oskam isimli adam, beyin dalgalarıyla eş zamanlı çalışan bir cihaz yardımıyla yine eskisi gibi. hareket etmeye başladı . Oskam, artık bu cihaza bağlı olmasına rağmen hala hareket edebildiği için oldukça memnun.

İsviçre’de bir küme nörobilimcisi tarafından geliştirildi ve ” Dijital Köprü“(Dijital köprünün Türkçesi) adı verilen cihaz, beyne yerleştirilen elektrotlar sayesinde hastanın tekrar yürümesini sağladı. Uzmanlara göre Dijital Köprü felçli ve felçli hastaları hayata döndürebiliyor.

Cihazın etkileri kapalıyken bile hissedilebilir!

Digital Bridge’in özel bir algoritması vardır. İmplantlar ve sensörler, beyinden gelen dalgalar artık işlevini yitirmiş olan bazı uçların atlanmasına ve kasların harekete geçmesine yardımcı olur. Aslında geliştirilen cihaza neden dijital köprü dendiğini buradan anlayabiliriz. Cihaz beyin ile bacak arasından kırıldı. bağlantıyı yeniden kurmak sağlar. Üstelik bunu kablosuz olarak mümkün kılıyor. Beyindeki sinyali alan Dijital Köprü, ayak gibi uzuvlardaki kasları tetikler. Böylece merkezi sınır sistemindeki aksaklık giderilmiş olur.

Digital Bridge’in dikkat çekici özelliklerinden biri de rehabilitasyona yardımcı olmak . 40 saati aşan eğitimlerde sinirleri tamamen bozulmayan Gert-Jan Oskam’ın merkezi sınır sisteminin hareketini tetiklediği anlaşıldı. Yani kısa bir süreliğine de olsa bir daha yürüyemeyeceğini düşünen hasta artık cihazdan bağımsız formda hareket edebilir. Uzmanlar, şimdilik başlangıç ​​aşamasında olan Dijital Köprü’nün gelecekte değerli bir sağlık sorunu olmayacağını söylüyor. çıkarabilirsindüşünüyorlar.

İşte felçli hastanın 2011 yılında yeniden yürüyebildiği anlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu