Yaşam

Tarihi Mekanda Büyüleyici Konser

2 bin 500 yıllık tarihiyle Konak’ın tarihi zenginliklerinin ortasında yer alan Agora Harabeleri’nde düzenlenen Agora Klasik Müzik Konserleri, ilk konseriyle izleyenleri büyüledi. Ekim ayına kadar her ay gerçekleştirecekleri konserlerle İzmir’in farkını ortaya koyacaklarını söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, “İzmir, kadın sesinin her zaman yükseldiği, sanat ve kültürüyle öne çıkan bir yer.”

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Konak Belediyesi tarafından düzenlenen Antik Kent Agorası’ndan Yükselen Sesler Klasik Müzik Konserleri, Agora Ören Yeri’nde başladı. 2 bin 500 yıllık tarihi mekanın büyülü atmosferinde verilen ilk konserde Tuana Köprülü (keman), Ece Sökmen (keman), Alaz Abana (viyola), Gökçe Bahar Oytun (çello) ve Göksu Söker’in (kontrbas) sahne aldığı Yaylı Beşlisi izleyenleri büyüledi.

 

“İzmir farkı bu”

Yaylı Beşli, repertuarıyla dikkat çekerken, konseri Konak Belediye Başkanı Abdulbatur da dinledi. Agora Klasik Müzik Konserleri’nin ekim ayına kadar her ay düzenleneceğini belirten Lider Batur, “Antik Kent’ten Yükselen Sesler adıyla başlattığımız klasik müzik konserlerinin ilkini gerçekleştirdik. Tüm konuklarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. İzmir farkı bu; İzmir, sanatı ve kültürüyle ön plana çıkan, kadın sesinin her zaman yükseltildiği bir yer. Bunu bu gece bir kez daha gösterdik” diye konuştu. 24 Temmuz’da Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünün kutlanacağını ve Lozan Fatihi İsmet İnönü’nün anılacağını hatırlatan Batur, tüm İzmirlileri yapılacak etkinliklere davet etti.

Agora Klasik Müzik Konserleri, 9 Ağustos, 23 Ağustos, 13 Eylül, 27 Eylül ve 28 Ekim tarihlerinde yine Agora Harabeleri’nde gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-kadirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu